Osinkojen kasvu on iloinen asia

Käteiskassan säilyttäminen pankkitilillä on minusta jokseenkin ahdistavaa. Inflaatio syö varoja ja samalla sitä tiedostaa koko ajan, että tilillä makuutetut rahat eivät ole tuottamassa. Jos pörssikurssien romahdusta jää odottamaan, niin voi jäädä tuototkin saamatta. "Cash is king" sanotaan, mutta käteistäkin iloisempi asia on osinkotulo, koska jokainen sijoitettu lantti tekee töitä puolestani. Itse en ole välittänyt pahemmin kohinasta osakemarkkinoilla, vaan olen sijoittanut joka kuukausi osakkeisiin. Osakkeisiin sijoittaminenkin on toisaalta melko stressaavaa. En mielelläni sijoittaisi enää latiakaan jos saisin valita, vaan keskittyisin elämiseen. Tämä on tietysti mahdotonta valitsemallani sijoitusstrategialla. Ainakin toistaiseksi.

Tehdessäni laskelmia taloudelliseen riippumattomuuteen, en ole juurikaan vaivannut päätäni osinkojen kasvulla. Olen laskenut vain, että kun sijoitan 120 000 € (karkeasti vuotuinen sijoitussummani), summalla tulee nettoamaan n.4200 € osinkoja melko konservatiivisella 3,5%:n osinkotuotolla.

Osinkojen kasvu on kuitenkin se todellinen lumipalloefekti, jolla on suuri merkitys pitkässä juoksussa.

Tähän asti olen hivenen naivisti ajatellut osingon kasvun vain eräänlaisena bonuksena, enkä kovin merkittävänä ja säännöllisesti kasvavana summana, koska saamani osingot ovat olleet sen verran pieniä, että en ole ollut kiinnostunut muutamien senttien kvartaaliosinkojen korotuksista. Tähänkin asiaan alkaa heräämään eri tavalla, kun sijoitettua pääomaa on huomattava määrä. Nyt päätinkin ottaa härkää sarvista ja laskea mitä nuo osinkojen korotukset käytännössä tarkoittaisivat.


yhtiö'17 osinko/per osake'18 osinko/per osake% korotus€/$ korotus vuodessa
3M 1,1751,3615,7414,06
AT&T 0,490,52,0418,24
Abbvie 0,640,9650244,44
Activision Blizzard 0,30,3413,3313,44
Canadian National Railway 0,41250,45510,312,75
Detection Technology oy 0,250,354036,57
Fondia Oyj
0,3500
Gilead Sciences inc 0,520,579,6220,8
Huhtamäki oyj 0,730,89,5935
Iron Mountain 0,5870,6114,0911,85
Johnson & Johnson 0,840,97,1410,56
KONE 1,551,656,4532,68
Kimco Realty 0,280,2800
National Retail Properties 0,4750,55,2610
New Residential Investment corp0,50,500
Omega Healthcare Investors 0,650,661,544,72
Pepsico 0,8050,927515,2224,5
Ponsse oyj 0,60,752528,45
Procter & Gamble 0,690,7173,9112,14
Realty Income 0,2130,2213,7642,24
Revenio Group 0,740,785,4127,5
STORE 0,290,3313,7932
Sampo 2,32,613,04231,8
Suomen Hoivatilat 0,10,131387,64
Tanger Factory Outlet Centers 0,3430,352,046,4
Uniti Group 0,60,600
W.P. Carey 1,011,031,9823,72
Welltower 0,870,8700
Wärtsilä 0,440,464,5510,9
9,55%868€ / 1133$

Ylläolevaan taulukkoon olen koostanut koko osinkosalkkuni sisällön ja verrannut paljonko kaikkien yhtiöiden osingot ovat kasvaneet vuodessa, eli joulukuusta 2017 vuoden 2018 joulukuuhun. Toivottavasti flunssainen pääkoppani sai kaikki summat oikein, enkä munannut mitään.

Salkkuni yhtiöiden osingon kasvun keskiarvo oli mukavat 9,55%, joka tekee euroissa 868 € "palkankorotusta" salkussa (646 € verojen jälkeen). Olisin tyytyväinen jo ~7% kasvuunkin. Tuo kasvu on kuitenkin asia jonka varaan voi laskea vuodesta toiseen, olkoonkin että kotimaiset korkean osinkoprosentin yhtiöt voivat taantumassa leikata osinkojaan hetkellisesti. Rapakon tuolla puolen yhtiöiden osinkoprosentit ovat muutenkin maltillisemmat (~3,5%), jolloin heikkoina kausina tarve kajota osinkoihin on hieman pienempi. 24 palkan korottajaa on ihan kiva lukema. Yhtiöt nostavat usein kvartaaleittaan osinkoja, joten nousevien osinkojen kyydistä pääsee nauttimaan jatkuvasti.

En ole varsinaisesti joutunut tekemään korotusten eteen ylimääräistä työtä, siinä missä työpaikalla palkankorotusten ja ylityökorvauksien vuoksi täytyy raataa. Ostaminen ja odottaminen palkitaan. Pitkää pinnaa pitää myös löytyä ja viitseliäisyyttä tutkia yhtiöitä.

Kun yhdistää osinkojen kasvuun vielä osinkojen uudelleen sijoittamisen, niin kasvu on eksponentiaalista. Osingot tuottavat kassavirtaa, jolla voi ostaa lisää osakkeita, jotka taas tuovat sisään lisää osinkoja ja niin edelleen, you get the point. Osinkotuotot kasvavat jokaisen sijoitetun euron myötä, mutta vaikka en sijoittaisi enää ollenkaan, tulisin nauttimaan silti jatkuvasti kasvavista osingoista. Vuoden päästä repisin jo nelinumeroista summaa osinkojen kasvussa. Olen onnistunut saamaan kasaan osinkokoneen, joka tuottaa minulle joka vuosi 10 000 € kassavirtaa. Miksi edes pitäisin pahemmin käteistä tilillä, kun minulle yötä päivää työskentelevä osinkokone luo varallisuutta, joka mahdollistaa halventuneidenkin osakkeiden ostamisen säännöllisesti. Ilman lisäsijoituksia kyseinen 10 000 € osinkopotti muuttuisi vuoden päästä 10 700 €:ksi (jos lasketaan maltillisemmalla 7%:n osinkokasvulla), 11 490 €:ksi kahden vuoden päästä ja 12 294 €:ksi kolmen vuoden päästä ja niin edelleen.

Eli onko DGI (Dividend Growth Investing) järkevä tapa sijoittaa? Sanoisin, että kasvavat osingot ainakin luovat minulle turvaa taantumassakin. Jotkut USA-osakkeet ovat kyenneet nostamaan osinkojaan niin hyvinä kuin huonoinakin aikoina.

Disclaimerina tähän loppuun, että tämä teksti ei ole missään nimessä indeksisijoittamisen vastainen manifesti tai sijoitusneuvo. Pidän edelleen passiivisesta indeksisijoittamisesta, mutta itseäni arvelluttaa jonkin verran kuormasta syöminen, sillä miljoonan indeksisalkkukin saattaa sulaa hetkellisesti puolen miljoonan salkuksi, jolloin on mietittävä tarkkaan kuinka paljon voi myydä osuuksia pois salkustaan, etteivät sijoitukset joskus tulevaisuudessa lopu kesken. Lisäksi verotuskäytäntöjen muuttuminen voi osua myös ETF:iin. Verotuksen muuttuminen on iso stressin aihe muutenkin, sijoitti sitten osakkeisiin suoraan tai ETF:iin. Itselleni toimii varmaankin hyvin tällainen hybridi-lähestyminen. ETF:t menevät edelleen vanhaan malliin kuukausisisäästönä, mutta yhä enenevässä määrin pyrin poimimaan salkkuuni hyviä osingonkasvattajia. Se näemmä kannattaa.


Kommentit

Tämän blogin suosituimmat tekstit

Mitä tunteita 400 000 €:n sijoitussalkku herättää?

Osinkojen kehityksestä